مصاحبه اختصاصی با 8 نفر از چهره های تکریم شونده در سال 1391

استاد لطفی نیا،استاد زنگانه، استاد دهدشتی، استاد هامانی، استاد محمدی فروزانفر، استاد رضائیان، استاد چهل امیرانی و آقای معتمدی

استاد محمود لطفی نیا :
همایش تکریم چهره‌های قرآنی موتور محرکه‌ای برای فعالیت اساتید قرآنی است
گروه فعالیت‌های قرآنی: استاد پیشکسوت قرآنی که در هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی تجلیل خواهد شد، گفت: برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی موتور محرکه‌ای است برای افزایش توان اساتید و نیروهای قرآنی تا بتوانند با قوت و دلگرمی بیشتری به فعالیت‌های قرآنی بپردازند.
استاد محمود لطفی‌نیا، پیشکسوت قرآنی که در هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی تجلیل خواهد شد از 10 سالگی فعالیت قرآنی خود را آغاز کرد و با پیروزی انقلاب اسلامی که فضای بازتری برای انجام فعالیت‌های قرآنی در کشور ایجاد شد، برنامه‌های قرآنی خود را توسه داد و آموزش قرآن به قرآن‌آموزان را نیز از سال 61 با برگزاری جلسات مختلف آغاز کرد.
این استاد پیشکسوت قرآنی با بیان اینکه از سال 61 تا 78 فعالیت‌های گسترده آموزشی در کاشان و استان گیلان داشته‌ام، گفت: از سال 1375 داوری مسابقات کشوری قرآن را بر عهده گرفتم و بیشترین داوری که انجام دادم در رشته‌های صوت و لحن بود و در کنار آن داوری رشته تجوید و... مسابقات قرآن را نیز بر عهده می‌گرفتم.
همایش تکریم چهره‌های قرآنی موجب دلگرمی در اساتید و چهره‌های قرآنی می‌شود
وی با اشاره به برگزاری هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی، عنوان کرد: مقام معظم رهبری طی سال‌های گذشته نسبت به تکریم چهره‌های قرآنی و قهرمانان قرآنی امر فرمودند و برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی نیز در همین راستا صورت گرفت و البته اهمیت برگزاری این همایش به قدری است که اگر اهرم تکریم و تجلیل از چهره‌های قرآنی وجود نداشته باشد، جامعه قرآنی ما احساس دلگرمی نمی‌کنند و به عبارتی برگزاری این همایش موجب ایجاد دلگرمی در اساتید و چهره‌های قرآنی کشور می‌شود.
لطفی‌نیا با عنوان این مطلب که برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی موتور محرکه‌ای است برای افزایش توان اساتید و نیروهای قرآنی تا بتوانند با قوت و دلگرمی بیشتری به فعالیت‌های قرآنی بپردازند، افزود: هرچند که برگزاری این همایش به تنهایی کافی نیست و جامعه قرآنی کشور نیازمند توجه بیشتری از سوی مسئولان فرهنگی و قرآنی هستند اما به هر حال برگزاری همین همایش نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و البته لازم است که در کنار برگزاری چنین همایش‌هایی، فضا و بستری به منظور استقبال از جلسات و برنامه‌های قرآنی در سطح کشور فراهم شود و زمانی که یک مسابقه قرآنی یا فعالیت قرآنی در سطح استان‌ها و یا در سطح ملی برگزار می‌شود، سالن برگزاری این مسابقات و برنامه‌ها مملو از جمعیت علاقه‌مند به فعالیت قرآنی و یادگیری قرآن باشد.
مدیران و نیروهای سازمان دارالقرآن‌الکریم از بهترین نیروهای قرآنی کشور هستند
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های بسیار خوبی که از سوی مدیران سازمان دارالقرآن‌الکریم در جهت تکریم چهره‌های قرآنی انجام می‌شود، ادامه داد: هرچند که از نحوه برگزاری این همایش در سال‌های گذشته اطلاع چندانی ندارم اما بر این نکته واقف هستم که هم‌اکنون نیروهای قرآنی که در سازمان دارالقرآن‌الکریم مشغول فعالیت و خدمت به جامعه قرآنی کشور هستند از بهترین نیروهای قرآنی بوده و سالهاست که در این زمینه فعالیت دارند و همین مسئله نیز موجب توسعه فضای قرآنی در کشور خواهد شد.
این استاد پیشکسوت قرآنی در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه پیشنهاداتی به منظور توجه بیشتر به چهره‌های قرآنی کشور پرداخت و گفت: به طور مثال می‌توانیم یک تشکیلاتی برای همفکری، همگرایی و همدلی بین اساتید قرآنی کل کشور راه‌اندازی کنیم زیرا این همدلی و همگرایی موجب می‌شود تا موتور محرکه فعالیت‌های قرآنی با قوت بیشتر و با برنامه‌ریزی مناسب‌تری در سطح کشور ادامه پیدا کند.
اساتید قرآنی کشور باید در فعالیت‌های قرآنی حال و آینده کشور حضور فعال داشته باشند
وی در ادامه با اشاره به روایتی از حضرت علی(ع) که فرموده‌اند: «فرزندان زمان خویشتن باشید» عنوان کرد: جامعه قرانی کشور باید متناسب با شئونات زمان خود پیش برود و اساتید قرآنی کشور باید در فعالیت‌های قرآنی حال و آینده کشور حضور فعال داشته و از حیث علمی نیز فعالیت‌های خود را گسترش دهند.
لطفی‌نیا با تأکید بر این نکته که اساتید قرآنی دلشان به حمایت‌های مردمی گرم است، اظهار کرد: اگر فضای کشور از حیث سیاست‌گذاری‌های فرهنگی به سمتی پیش نرود که گرایش مردم به سمت قرآن بیشتر شود، تمامی مسئولان فرهنگی و قرآنی کشور باید پاسخگو باشند؛ هرچند که اساتید قرآنی پیش از این نیز به صورت مستقیم با مردم سروکار داشته‌اند اما لازم است تا تمهیداتی در نظر گرفته شود که ارتباط مردم با جامعه قرآنی بیشتر شده و فعالیت‌های قرآنی کشور با استقبال بیشتر مردم قرآنی کشور دنبال شود.
وی با عنوان این مطلب که اساتید قرآنی در انجام فعالیت‌های قرآنی خود خیلی به دنبال تکریم و تجلیل نیستند و همین که توفیق و لیاقت انس با قرآن و قرار گرفتن در ساحت قرآن کریم را دارند برایشان کافی است، ادامه داد: هرچند که فعالان و چهره‌های قرآنی اعتقادی به تکریم و تجلیل ندارند اما به هر حال افرادی که موتور محرکه فعالیت‌های قرآنی را در بدنه اجرایی کشور برنامه‌ریزی می‌کنند در این زمینه مسئولیت سنگینی بر عهده دارند و باید زمینه لازم برای تکریم چهره‌های قرآنی کشور را فراهم کرده و اساتید قرآنی را به جامعه معرفی کنند.
مدرس قرآن کریم در بخش دیگری از سخنان خود با عنوان این مطلب که فضای قرآنی کشور باید پاک و مطهر باشد، گفت: فضای قرآنی کشور باید به قدری پاک و مطهر باشد تا زمانی که مردم در مراسم و محافل قرآنی حضور پیدا می‌کنند رغبت بیشتری برای حضور در جمع قرآنیان داشته باشند و همچنین فرزندان خود را نیز تحت تعلیمات قرآنی و دینی قرار دهند.
حرکت‌های قرآنی کشور نیازمند رشد و توسعه بیشتری است
وی با تأکید بر اینکه مردم انقلابی ما می‌دانند که تنها راه نجات فرزندانشان، تمسک به قرآن و اهل بیت(ع) است، عنوان کرد: سفره قرآنی و فعالیت‌های قرآنی باید برای همه جامعه باز باشد و مردم ما از هر قشر و گروهی که باشند، بتوانند از فعالیت‌های قرآنی بهره گرفته و با قرآن انس بگیرند که البته تاکنون حرکت‌های خوبی برای گسترش فرهنگ قرآنی در سطح جامعه انجام شده که این حرکت‌ها نیازمند رشد و توسعه بیشتر است.
وی در پایان یادآور شد: ما باید رویکرد قرآنی را در فضای هنری کشور و در نظام تعلیم و تربیت و سایر بخش‌ها توسعه دهیم و برای رسیدن به یک جامعه قرآنی به برنامه‌های کوتاه‌مدت و نسنجیده اکتفا نکنیم بلکه لازم است که یک برنامه قرآنی بلندمدت داشته و در این مسیر از نظرات اساتید و صاحب‌نظران قرآنی نیز بهره بگیریم.

استاد علی اصغر زنگانه :
همایش تکریم چهره‌های قرآنی در سطح استان‌ها نیز برگزار شود.
یک استاد پیشکسوت قرآنی که در هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی تجلیل خواهد شد اظهار کرد: همایش تکریم چهره‌های قرآنی علاوه بر برگزاری در سطح ملی، می‌تواند در سطح هر استان نیز به منظور تجلیل از چهره‌های قرآنی استان‌ها برگزار شود.
علی‌اصغر زنگانه، استاد پیشکسوت قرآنی از استان گلستان که در هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی تجلیل خواهد شد، قبل از انقلاب اسلامی و در ایام مبارزات انقلاب حضور مستمری در جلسات و محافل قرآنی داشته و فعالیت رسمی خود را در حوزه آموزش قرآن از اوایل انقلاب آغاز کرده است.
این استاد پیشکسوت قرآنی با بیان اینکه نخستین فعالیت‌های قرآنی من طی دوران سربازی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آغاز شد، گفت: در آن سال‌ها بود که اعلام کردند آموزش و پرورش نیازمند نیروهای فرهنگی برای تدریس در کلاس‌های درس است که به عنوان سربازمعلم در خدمت آموزش و پرورش قرار گرفتم و با پایان یافتن دوران سربازی، در آموزش و پرورش به عنوان معلم قرآن استخدام شدم و سال 78 بود که نخستین مرکز قرآنی با عنوان «دارالقرآن‌ نورالثقلین» را در استان گلستان راه‌اندازی کرده و مدیریت آن را برعهده گرفتم؛ هم‌اکنون پس از سال‌ها فعالیت آموزشی در حوزه روخوانی و روان‌خوانی، تجوید، ترتیل، حفظ قرآن و ... بازنشسته آموزش و پرورش هستم.
همایش تکریم چهره‌های قرآنی به هر شکلی که باشد تأثیر مثبتی در گسترش فعالیت‌های قرآنی خواهد داشت
زنگانه در این بخش از سخنان خود با اشاره به اهمیت برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی که به منظور تجلیل از پیشکسوتان، اساتید قرآنی و حافظان و قاریان قرآن پیش‌بینی شده است، گفت: این همایش در هر قالب و به هر شکلی که باشد بسیار اثرگذار خواهد بود و هرچند که این تأثیرگذاری ممکن است در چهره‌ها و اساتید قرآنی که خود را خادم قرآن می‌دانند و انگیزه‌های خود را از جای دیگری می‌گیرند چندان ملموس نباشد اما برای سایر افراد جامعه که شاهد برگزاری چنین همایش‌هایی هستند به طور قطع ایجاد انگیزه کرده و آنان را برای ورود به چنین فعالیت‌هایی تشویق می‌کند.
وی با عنوان این مطلب که در کنار برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی باید به تقویت مراکز قرآنی و همچنین تقویت روحیه قرآنی در جامعه نیز توجه شود، ادامه داد: مسئولان قرآنی کشور باید با تقویت مراکز قرآنی، مردم را به انجام فعالیت‌های قرآنی در جامعه تشویق کرده و در کنار تشویق مردم، امکانات آموزشی از قبیل تربیت اساتید قرآنی، کتاب‌ها و منابع آموزشی و ... را نیز فراهم کرده و منابع آموزشی را به وفور در اختیار علاقه‌مندان قرار دهند.
این استاد پیشکسوت قرآنی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی مشکلات و کاستی‌های موجود در زمینه فعالیت‌های قرآنی کشور اشاره کرد و گفت: با وجودی که نهادها و دستگاه‌های زیادی در کشور به انجام فعالیت‌های قرآنی می‌پردازند اما یکی از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد این است که هنوز یک نظرسنجی در جامعه انجام نشده است که مردم در حوزه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی به چه آموزه‌ها و پیام‌های قرآنی نیازمندند تا این مفاهیم و آموزه‌ها به صورت مجزا از قرآن کریم استخراج شده و در قالب پیام قرآنی به جامعه منتقل شود.
وی یادآور شد: هرچند که ما در یک جامعه اسلامی و نظام جمهوری اسلامی زندگی می‌کنیم اما در صورتی که یک ارزیابی کلی داشته باشیم درمی‌یابیم که اکثریت مردم ما هنوز پیام‌های قرآنی و خواسته‌های قرآن درباره مسائل اجتماعی که به عنوان سبک زندگی قرآنی و دینی مطرح می‌شود را نمی‌دانند و همین مسئله مهم‌ترین مشکل در توسعه فرهنگ قرآنی به شمار می‌آید و هرچند که مردم ما خیلی به قرآن عشق می‌ورزند اما اینکه قرآن باید در کجای زندگی آنان باشد اهمیت دارد.
تمامی دستگاه‌های فرهنگی کشور باید برای انتقال پیام‌های قرآنی به مردم تلاش کنند
این استاد قرآنی در ادامه سخنان خود با یادآوری اینکه تمامی دستگاه‌های فرهنگی کشور باید برای انتقال پیام‌های قرآنی به مردم تلاش کنند، ادامه داد: تمامی دستگاه‌های فرهنگی کشور به ویژه سازمان صدا و سیما، حوزه‌های علمیه، آموزش و پرورش، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها و ... باید برای ایجاد فضای قرآنی و آشنایی مردم با سبک زندگی قرآنی و دینی گام بردارند و شرایطی را فراهم کنند که تک‌تک افراد جامعه ما با آموزه‌ها و پیام‌های قرآنی و آنچه که قرآن از آنان می‌خواهد، آشنا شوند.
زنگانه در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه پیشنهادات و راهکارهایی به منظور اجرای هر چه بهتر همایش تکریم چهره‌های قرآنی پرداخت و گفت: به دلیل اهمیت برگزاری این همایش در سطح ملی و لزوم آشنایی مردم با این همایش، باید تبلیغات و فضاسازی بیشتری برای برگزاری این همایش در سطح کشور انجام شود و به طور مثال صدا و سیما و رسانه‌ها فضا را برای برگزاری این همایش فراهم کرده و تبلیغات بیشتری را برای اجرای هر چه بهتر همایش انجام دهند که البته امیدواریم این اتفاق از سال‌های آینده رخ دهد.
وی ادامه داد: یکی دیگر از اقداماتی که برای اجرای هر چه بهتر همایش می‌تواند موثر باشد این است که این همایش پیش از آنکه در مرحله کشوی برگزار شود، ابتدا در استان‌ها به منظور تجلیل از چهره‌های قرآنی هر استان برگزار شود و در نهایت هر استان چند نفر را برای معرفی و تجلیل در همایش کشوری تکریم چهره‌های قرآنی معرفی کند که البته در این صورت تمامی استان‌ها درگیر این همایش خواهند بود و مردم در استان‌های مختلف نیز می‌توانند در چنین همایش‌هایی حضور داشته باشند.
انتشار کتابی از تألیفات اساتید و چهره‌های قرآنی
این استاد قرآنی پیشنهاد دیگر برای تاثیرگذاری هر چه بیشتر همایش تکریم چهره‌های قرآنی را انتشار کتابی از تألیفات و آثار مکتوب اساتید و پیشکسوتان قرآنی حاضر در همایش دانست و گفت: این همایش می‌تواند هرسال کتابی را تحت عنوان «کتاب سال همایش» به چاپ برساند و در این کتاب، مجموعه‌ای از تألیفات و آثار قرآنی پیشکسوتان و اساتید قرآنی که در همایش تکریم می‌شوند را قرار دهد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر لزوم بسترسازی قرآنی در میان تمام گروه‌های سنی و اقشار مختلف جامعه، افزود: مسئولان برگزارکننده همایش تکریم چهر‌ه‌های قرآنی در صورتی که بخواهند این بسترسازی را به بهترین شکل انجام دهند باید چهره‌های برجسته قرآنی در تمامی گروه‌های سنی را مورد توجه قرار داده و در این همایش از آنان تجلیل کنند و به طور مثال می‌توانند از هر استان یک کودک، نوجوان یا جوان فعال قرآنی که از نخبگان قرآنی به شمار می‌آید را انتخاب و با معرفی این چهره قرآنی زمینه جذب سایر کودکان و نوجوانان به فعالیت‌های قرآنی را نیز فراهم کنند.
این استاد پیشکسوت قرآنی در بخش پایانی سخنان خود با عنوان این مطلب که قرآن و اهل قرآن به خودی خود در جامعه از ارزش بالایی برخوردار بوده و هم مردم و هم مسئولان احترام زیادی برای آنها قائل هستند، اظهار کرد: با این حال مسئولان کشوری و برنامه‌ریزان نیز باید در ارزش‌گذاری‌های خود برای قران نهایت دقت را داشته باشند و به طور مثال مجلس شورای اسلامی باید در قانون‌گذاری‌های خود توجه ویژه به حمایت از فعالان و چهره‌های قرآنی داشته باشد یا دولت در اختصاص بودجه برای فعالیت‌های قرآنی دقت بیشتری انجام دهد و اجازه ندهد که فعالان و جامعه قرآنی ما احساس کمبود کنند.

استاد محمدعلی دهدشتی:
همایش تکریم چهره‌های قرآنی اساتید فراموش‌شده در کشور را معرفی می‌کند
گروه فعالیت‌های قرآنی: استاد محمدعلی دهدشتی که در هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی کشور تجلیل خواهد شد با بیان اینکه پیش از برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی، کسی یادی از این چهره‌های قرآنی که بعضا در استان‌ها و شهرستان‌ها حضور داشته‌اند، نمی‌کرد، گفت: این همایش کمک کرده است تا چهره‌ها و اساتید قرآنی که به فراموشی سپرده شده بودند، مورد توجه بیشتری قرار گیرد.
محمدعلی دهدشتی استاد پیشکسوت قرآنی که در هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی تجلیل خواهد شد علاوه بر انجام فعالیت‌های قرآنی در رشته قرائت، فعالیت‌های گسترده‌ای در رشته تواشیح نیز داشته است و همچنین سال‌های متمادی به عنوان مدرس قرآن و داور مسابقات شهرستانی، استانی، کشوری و بین‌المللی قرآن بوده است.
این استاد پیشکسوت قرآنی درباره فعالیت‌های قرآنی خود طی سال‌های گذشته، اظهار کرد: هرچند که پیش از این فعالیت‌های زیادی در رشته قرائت انجام داده و مقام‌هایی نیز در مسابقات کشوری و بین‌المللی کسب کرده‌ام اما کار در حوزه فعالیت‌های قرآنی محدود به این نشده است و در کنار فعالیت‌های قرآنی، مسئول گروه تواشیح الغدیر نیز هستم و داوری مسابقات قرآن و تواشیح در مراحل شهرستانی، استانی، کشوری و بین‌المللی را نیز انجام داده‌ام.
وی با یادآوری اینکه سال‌های سال به عنوان مدرس تجوید و صوت و لحن در جامعة المصطفی العالمیة فعالیت داشته‌ام، ادامه داد: در مسابقات بین‌المللی قرآن سایر کشورها نیز به عنوان داور مسابقات حضور داشته و همچنین، طی دهه‌های گذشته، رتبه‌های کشوری و بین‌المللی مسابقات قرائت و تواشیح را نیز کسب کرده‌ام.
دهدشتی در این بخش از سخنان خود با اشاره به برگزاری هفتمین دوره همایش تکریم چهره‌های قرآنی کشور، عنوان کرد: این همایش که امسال برای هفتمین سال متوالی برگزار خواهد شد به طور قطع برنامه مثبتی است و کمک می‌کند تا برخی از اساتید و چهره‌های قرآنی که طی سال‌های گذشته مهجور مانده‌اند معرفی شوند و توجه بیشتری به این اساتید که عمدتا در شهرستان‌های محروم هستند نیز صورت گیرد.
وی در ادامه با عنوان این مطلب که برخی از اساتید و پیشکسوتان قرآنی در شهرستان‌ها و استان‌ها به واقع مهجور مانده‌اند و طی سال‌های گذشته هیچ اقدامی در جهت تکریم و تجلیل از آنها صورت نگرفته است، افزود: هم‌اکنون در برخی از شهرستان‌ها و استان‌ها شاهد فعالیت قرآنی افرادی هستیم که شاید در مسابقات قرآن استانی، کشوری و بین‌المللی مقام نداشته‌اند اما فعالیت‌های مستمری در زمینه برگزاری جلسات قرآنی داشته‌ و تأثیرگذاری زیادی در گسترش فرهنگ قرآنی در شهرستان یا استان خود داشته‌اند.
دهدشتی با یادآوری اینکه پیش از برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی، کسی یادی از این چهره‌های قرآنی که بعضا در استان‌ها و شهرستان‌ها حضور داشته و معرفی نشده بودند، نمی‌کرد، گفت: این همایش طی سال‌های گذشته کمک کرده است تا چهره‌ها و اساتید قرآنی که به فراموشی سپرده شده بودند، مورد توجه بیشتری قرار گیرد و البته اهمیت برگزاری این همایش نیز به همین دلیل است که زمینه توجه بیشتر به پیشکسوتان قرآنی را فراهم می‌کند.
این استاد قرآنی در ادامه این بخش از سخنان خود عنوان کرد: برگزاری این همایش نه به آن دلیل که ما هم در هفتمین دوره آن به عنوان پیشکسوت قرآنی تجلیل خواهیم شد، اقدام خوبی است بلکه اهمیت این همایش به این دلیل است که طی سال‌های گذشته شاهد زحمات فراوانی از سوی چهره‌ها و پیشکسوتان قرآنی بوده‌ایم که همواره مهجور بوده‌اند و لازم بود که به نوعی از زحمات آنان تجلیل شود.
وی با اشاره به رشد فعالیت‌های قرآنی در کشور طی سال‌های اخیر، اظهار کرد: هرچند که طی سال‌ها و دهه‌های گذشته پیشرفت خوبی در زمینه فعالیت‌های قرآنی داشته‌ایم اما انتظار داریم که توجه بیشتری به گسترش فرهنگ قرآنی در کشور صورت گیرد و فعالیت‌ها و برنامه‌های قرآنی با شور و هیجان بیشتری در کشور دنبال شود.
وی در این بخش از سخنان خود با اشاره به برگزاری مسابقات قرآن که طی سال‌های گذشته با شور و هیجان بهتر و با حضور تعداد بیشتری از علاقه‌مندان قرآنی برگزار می‌شد از افت مسابقات قرآنی کشور طی سال‌های گذشته اظهار تأسف کرد و گفت: از متولیان و مسئولان قرآنی کشور انتظار داریم که توجه بیشتری به فعالیت‌های قرآنی به ویژه برگزاری مسابقات قرآن داشته باشند و همچنین در کنار برگزاری مسابقات قرآن، افراد و اقشار مختلف جامعه را نیز به حضور در سالن برگزاری مسابقات تشویق کنند تا این مسابقات با رونق بیشتری دنبال شده و در نتیجه فضای قرآنی خوبی در سطح جامعه ایجاد شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود یکی از مهم‌ترین ضعف‌هایی که در حوزه فعالیت‌های قرآنی کشور وجود دارد را کمبود اساتید مجرب قرآنی در استان‌ها و شهرستان‌های محروم دانست و اظهار کرد: برخی از شهرستان‌ها به واقع از نظر اساتید قرآنی، موسسات قرآنی و ... محروم هستند و لازم است که سازمان‌های متولی قرآنی در کشور توجه ویژه‌ای به این مقوله داشته و اعتبارات بیشتری را برای انجام فعالیت‌های قرآنی در شهرستان‌های محروم اختصاص دهند و زمینه برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی در این مناطق را فراهم کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هرساله دقت بسیاری در انتخاب پیشکسوتان و چهره‌های قرآنی به منظور تجلیل در همایش تکریم چهره‌های قرآنی صورت می‌گیرد، عنوان کرد: برگزارکنندگان این همایش طی سال‌های گذشته زحمات بسیاری در جهت انتخاب به حق چهره‌های قرآنی کشیده‌اند که البته از این پس نیز انتظار داریم که برای انتخاب پیشکسوتان و چهره‌های برار قرآنی، تحقیق بیشتری صورت گیرد و به ویژه در جهت شناسایی و معرفی چهره‌های قرآنی استان‌ها و شهرستان‌های محروم‌تر اقداماتی اساسی انجام شود و مسئولان‌ برگزارکننده این همایش در انتخاب چهره‌های برتر قرآنی تنها به شناخته بودن این چهره‌ها توجه نداشته باشند بلکه ملاک‌های دیگری را نیز ملاک انتخاب خود قرار دهند.
وی با عنوان این مطلب که تجلیل از چهره‌ها و پیشکسوتان قرآنی عامل موثری در جذب سایر افراد جامعه به ویژه نوجوانان و جوانان به انس با قرآن و انجام فعالیت‌های قرآنی خواهد داشت، ادامه داد: طی سال‌های گذشته که در این همایش حضور داشتم شاهد معرفی افراد و چهره‌هایی بودم که شاید پیش از آن کمتر مورد توجه بوده و تکریم نشده بودند که البته لازم است این اقدامات بیش از پیش پررنگ‌تر شود.
این استاد و پیشکسوت قرآنی در بخش پایانی سخنان خود افزود: به هر حال تشویق و تجلیل به هر شکلی که باشد خوب است و همایش تکریم چهره‌های قرآنی نیز موجب می‌شود تا اساتید قرآنی احساس کنند که فراموش نشده‌اند و جوانان و نوجوانان نیز زمانی که تجلیل از این افراد را می‌بینند به این نتیجه برسند که اگر فعالیت‌های قرآنی خوبی داشته باشند در آینده از آنان نیز تجلیل خواهد شد.
یادآور می‌شود، هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی کشور، پنج‌شنبه 26 بهمن، به منظور تجلیل از 33 پیشکسوت و چهره برتر قرآنی با حضور مسئولان کشوری در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار خواهد شد.

استاد مرتضی هامانی:
همایش تکریم چهره‌های قرآنی استعداد جوانان را شکوفا می‌کند
استاد مرتضی هامانی که در هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی تجلیل خواهد شد با بیان اینکه جای خالی تجلیل از پیشکسوتان و چهره‌های قرآنی پیش از برگزاری این همایش احساس می‌شد، تأکید کرد: تجلیل از چهره‌های قرآنی در این همایش موجب شکوفایی استعدادهای قرآنی جوانان خواهد شد.
استاد مرتضی هامانی از استان کرمانشاه، استاد پیشکسوت قرآنی است که در بخش پیشکسوتان قرآنی هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی کشور که 26 بهمن‌ماه، در تهران برگزار خواهد شد تجلیل می‌شود.
این پیشکسوت قرآنی با اشاره به فعالیت‌های قرآنی خود طی دهه‌های گذشته با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی نیز در جلسات قرآنی حضور فعالی داشتم، اظهار کرد: بعد از انقلاب اسلامی به مدت 16 سال مسئول آموزش عقیدتی ـ سیاسی لشکر 81 کرمانشاه بودم و همچنین به عنوان مدرس قرآن نیز در بخش آموزش عقیدتی ـ سیاسی ارتش فعالیت داشته‌ام به نحوی که در کلاس‌هایی که برای نظامیان برگزار می‌‌شد در مجموع 12 هزار نفر از نظامیان در کلاس‌های ما حضور داشته و فارغ‌التحصیل شده‌اند.
تشکیل جامعه قاریان و حافظان استان کرمانشاه
وی به تشکیل جامعه قاریان و حافظان قرآن استان کرمانشاه در سال 72 اشاره کرد و افزود: در سال 72 با همکاری تعدادی از جوانان وعلاقه‌مندان فعالیت‌های قرآنی استان کرمانشاه، جمعیت قاریان و حافظان قرآن استان کرمانشاه را تأسیس کردیم که فعالیت ما در حوزه جامعه قاریان و حافظان استاد کرمانشاه تاکنون نیز ادامه داشته است.
هامانی، همکاری مستمر با نهادهای فرهنگی کشور، مشارکت در مسابقات کشوری و بین‌المللی قرآن، برگزاری محافل انس با قرآن کریم و دعوت از قاریان ممتاز و بین‌المللی را از جمله برنامه‌های جامعه قاریان و حافظان قرآن استان کرمانشاه دانست و گفت: سال‌هاست که هر هفته سه جلسه مستمر قرآنی در حسینیه سالار شهیدان و دو جلسه به طور سیار در منازل برگزار می‌کنیم.
وی که هم‌اکنون به عنوان مدیرعامل اتحادیه قرآنی استان کرمانشاه فعالیت دارد، در این بخش از سخنان خود به اهمیت برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی در کشور اشاره کرد و افزود: هرچند که چهره‌ها و شخصیت‌های قرآنی، انس با قرآن و انجام فعالیت‌های قرآنی را در درجه اول، وظیفه شخصی خود می‌دانند و توقع چندانی در قبال فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند، ندارند و همین که خداوند از آنان راضی باشد برای آنان کفایت می‌کند، اما به هر حال برگزاری چنین همایشی می‌تواند نقش موثری در ایجاد انگیزه برای انجام فعالیت‌های قرآنی داشته باشد و بسیاری از استعدادهای نوجوانان و جوانان قرآنی را نیز شکوفا کند.
توجه سازمان دارالقرآن الکریم به چهره‌ها و پیشکسوتان عرصه قرآن کریم
هامانی با عنوان این مطلب که تکریم چهره‌های قرآنی کشور عامل تشویق نوجوانان و جوانان به انجام فعالیت‌های قرآنی و انس بیشتر با قران خواهد بود، ادامه داد: نوجوانان و جوانان و سایر افراد در جامعه زمانی که ببینند به پیشکسوتان و چهره‌های قرآنی که سال‌ها در حوزه قرآن و آموزش قرآن فعالیت داشته‌اند، بها داده می‌شود و سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان دارالقرآن‌الکریم این چهره‌های قرآنی را فراموش نکرده‌اند، در می‌یابند که انجام فعالیت‌های قرآنی موجب خواهد شد تا آنان نیز در آینده به عنوان چهره‌های قرآنی معرفی شده و تکریم شوند.
این پیشکسوت قرآنی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه پیش از آغاز به کار همایش تکریم چهره‌های قرآنی، جای خالی توجه به پیشکسوتان و چهره‌های قرآنی احساس می‌شد، عنوان کرد: سازمان دارالقرآن‌الکریم، همایش تکریم چهره‌های قرآنی را امسال برای هفتمین سال متوالی برگزار می‌کند که البته این اقدام موجب شد تا چهره‌های قرآنی کشور دریابند که مورد حمایت و پشتیبانی هستند و کارها و فعالیت‌های آنان در سطح کشور دیده می‌شود.
توجه بیش از پیش نهادهای فرهنگی و قرآنی به پیشکسوتان قرآنی
وی با یادآوری اینکه تمامی سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و قرآنی کشور باید فعالیت‌هایی در جهت تکریم چهره‌های قرآنی و توجه بیش از پیش به پیشکسوتان قرآنی داشته باشند، عنوان کرد: همان‌طور که قهرمانان ورزشی، هنرمندان و ... مورد حمایت مسئولان قرار می‌گیرند، فعالان و قاریان قرآن و همچنین حافظان که برای حفظ کل قرآن سال‌ها ریاضت و سختی می‌کشند نیز باید مورد توجه خاص باشند و تمهیداتی در جهت حمایت از این افراد در نظر گرفته شود.
این استاد قرآنی درباره اقداماتی که به منظور حمایت از فعالان و چهره‌های قرآنی می‌تواند انجام شود، اظهار کرد: هرچند که تاکنون کم‌لطفی‌هایی نسبت به جامعه قرآنی کشور صورت گرفته اما با توجه به اینکه محور انقلاب ما قرآن است و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری نیز همواره بر محور قرار دادن قرآن در تمامی شئون زندگی تأکید داشته‌اند، باید تمامی مسئولان این توجه را به جامعه قرآنی کشور داشته باشند تا جامعه ما رنگ و بوی قرآنی به خود بگیرد.
وی در ادامه این بخش از سخنان خود عنوان کرد: افرادی که متولی کارهای قرآنی در کشور هستند بی‌شک به طور کامل در جریان تمامی مشکلات جامعه قرآنی هستند که این مسئولان باید اقدامات حمایتی از قبیل به کارگیری چهره‌ها و فعالان قرآنی در سازمان‌ها و نهادهای مختلف داشته باشند و پُست‌های اداری و مدیریتی در سازمان‌ها و دستگاه‌ها را به چهره‌ها و فعالان قرآنی واگذار کنند.
حرکت در مسیر ایجاد جامعه قرآنی
هامانی با تأکید بر اینکه جامعه قرآنی کشور بیش از داشتن انتظار حمایت‌های مادی، طالب توجه بیشتر به نشر فرهنگ قرآن است، گفت: برای گسترش فرهنگ قرآنی بیش از آنکه انتظار تکریم و تجلیل داشته باشیم باید به سمتی حرکت کنیم که جامعه خود را به یک جامعه قرانی تبدیل کنیم تا در این صورت افرادی که شخصیت‌های قرآنی دارند نیز جایگاه واقعی خود را پیدا کنند و فرهنگ قرآنی هر چه بیشتر در جامعه گسترش یابد.
وی بخش دیگری از سخنان خود را به فعالیت موسسات و تشکل‌های قرآنی در کشور اختصاص داد و گفت: هم‌اکنون بسیاری از موسسات و تشکل‌های قرآنی در کشور وجود دارند که مجوز فعالیت خود را از سازمان تبلیغات اسلامی یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده‌اند اما به دلیل کمبود بودجه و اعتبارات، از کار قرآنی دست کشیده‌اند و لازم است که این موسسات و تشکل‌ها مورد حمایت بیشتری از سوی مسئولان و متولیان قرآنی کشور قرار گیرند.
لزوم برنامه ریزی مناسب برای تربیت نخبگان قرآنی
این پیشکسوت قرآنی یکی دیگر از کمبودهایی که در فعالیت‌های قرآنی کشور وجود دارد را لزوم برنامه‌ریزی مناسب برای تربیت نخبگان قرآنی دانست و افزود: این کار هم‌اکنون از سوی سازمان دارالقرآن‌الکریم در حال انجام است و سازمان دارالقرا‌ن‌الکریم تاکنون برنامه‌های خوبی به منظور تربیت نخبگان قرآنی و جذب کودکان و نوجوانان به فعالیت‌های قرآنی انجام داده که البته لازم است این حمایت‌ها و تشویق‌ها بیش از پیش صورت گیرد و همچنین یکی از مشکلات موجود در فعالیت‌های قرآنی که کمبود اساتید مجرب قرآنی در استان‌ها و شهرستان‌ها و تمرکز آنان در تهران، مشهد و قم است، نیز رفع شده و اقداماتی به منظور اعزام اساتید و چهره‌های بین‌المللی قرآنی برای برگزاری دوره‌های آموزشی در شهرستان‌ها و استان‌ها صورت گیرد.
توجه بیشتر به چهره‌ها و فعالان قرآنی شهرستان‌های محروم
وی در بخش پایانی سخنان خود با تأکید بر لزوم توجه بیشتر به فعالان و چهره‌های قرآنی در شهرستان‌ها و برگزاری دوره‌های آموزش قرآن با حضوراساتید مجرب در شهرستان‌های محروم، عنوان کرد: در کنار برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی که بی‌شک عاملی برای تشویق افراد جامعه به انجام فعالیت‌های قرآنی است، باید به چهره‌ها و فعالان قرآنی در شهرستان‌های محروم نیز توجه خاصی صورت گیرد و همچنین اقداماتی در جهت برگزاری دوره‌های آموزشی در تمامی شهرستان‌ها به ویژه شهرستان‌های محروم‌تر انجام شود.
یادآور می‌شود، هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی کشور، پنج‌شنبه 26 بهمن، به منظور تجلیل از 34 پیشکسوت و چهره برتر قرآنی با حضور مسئولان کشوری در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار خواهد شد.
استاد هادی محمدی‌فروزان‌فر:
همایش تکریم چهره‌های قرآنی در طول سال طی چندین نوبت برگزار شود
یک استاد پیشکسوت قرآنی که در همایش تکریم چهره‌های قرآنی تجلیل خواهد شد با بیان اینکه همایش تکریم چهره‌های قرآنی ظرفیت برگزاری در سطح وسیع‌تری را نیز دارد، اظهار کرد: به منظور معرفی و تجلیل از چهره‌های قرآنی شناخته نشده در شهرستان‌های محروم، می‌توان این همایش را در طول سال طی چندین نوبت برگزار کرد.
هادی محمدی‌‌فروزان‌فر، استاد پیشکسوت قرآنی که در هفتمین همایش تکریم چهر‌ه‌های قرآنی کشور تجلیل خواهد شد، فعالیت‌های قرآنی خود را از مقطع دبیرستان نزد اساتیدی از جمله مرحوم دریانی، مرحوم عزیز امیرافشاری، استاد مولایی و استاد محمدتقی مروت آغاز کرده و طی دهه‌های گذشته فعالیت‌های مستمری در زمینه برگزاری جلسات قرآنی داشته است.
این استاد پیشکسوت قرآنی که طی سال‌های متمادی برگزاری جلسات قرآنی خود را در نقاط مختلف تهران و کرج ادامه داده است، اظهار کرد: طی دهه‌های گذشته در زمینه تلاوت قرآن و تاحدودی مفاهیم قرآن کریم، جلسات متعدد قرآنی را برگزار می‌کردم و امیدوارم که پس از این نیز بتوانیم برگزاری این جلسات را ادامه دهم.
همایش تکریم چهره‌های قرآنی نشانه توجه مسئولان قرآنی به پیشکسوتان و اساتید قرآنی است
وی در این بخش از سخنان خود با اشاره به برگزاری هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی کشور، عنوان کرد: برگزاری این همایش اقدام بسیار ارزشمندی است که از سوی سازمان دارالقرآن‌الکریم دنبال می‌شود و این همایش کمک می‌کند تا کسانی که به هر شکلی و در هر بُعدی به فعالیت‌های قرآنی می‌پردازند احساس کنند که سازمانی مانند سازمان دارالقرآن‌الکریم وجود دارد که به امور قرآنی و پیشکسوتان قرآنی توجه دارد و همین امر عامل ایجاد انگیزه در بین پیشکسوتان و چهره‌های قرآنی می‌شود زیرا به هر حال بشر نیازمند انگیزه و تشویق است.
محمدی‌فروزانفر در ادامه با یادآوری اینکه طی دهه‌های گذشت توجه خاصی به چهره‌ها و پیشکسوتان قرآنی وجود نداشته است و ضعف‌های زیادی در حوزه توجه به فعالان قرآنی داریم، ادامه داد: اقدام سازمان دارالقرآن‌الکریم در راستای برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی و شناسایی و معرفی این چهره‌ها کمک زیادی در این زمینه داشته و موجب دلگرمی پیشکسوتان و چهره‌های قرآنی شده است اما لازم است که فعالیت تمامی دستگاه‌های قرآنی کشور در این زمینه منسجم شده و حمایت‌های همه‌جانبه از فعالان و چهره‌های قرآنی صورت گیرد.
اساتید قرآنی در مناطق محروم نیز مورد توجه ویژه در همایش تکریم چهره‌های قرآنی باشند
وی در این بخش از سخنان خود با بیان اینکه انتخاب پیشکسوتان و چهره‌های قرآنی که در این همایش تکریم می‌شوند باید صددرصد عادلانه باشد، ادامه داد: افرادی که در همایش تکریم چهره‌های قرآنی تجلیل می‌شوند بی‌شک از سوی یک شورای تخصصی در سازمان دارالقرآن‌الکریم انتخاب می‌شوند و این شورا باید به این نکته نیز توجه داشته باشد که هم‌اکنون برخی از اساتید در برخی از مناطق فعالیت دارند و حقشان بوده که سال‌ها پیش معرفی و تجلیل شوند اما هنوز تجلیل نشده‌اند و برای معرفی و تجلیل از این استاتید قرآنی نیز باید برنامه‌ای در نظر گرفته شود.
این پیشکسوت قرآنی با یادآوری اینکه همایش تکریم چهره‌های قرآنی ظرفیت برگزاری در سطح وسیع‌تری را نیز دارد و باید با گستردگی بیشتری اجرا شود، افزود: تعداد پیشکسوتان و چهره‌های قرآنی که در این همایش تجلیل می‌شوند باید افزایش یابد تا اساتید و پیشکسوتان قرآنی که در شهرستان‌ها و مناطق محروم کشور هستند و تاکنون نیز کمتر مورد توجه و حمایت بوده‌اند مورد توجه بیشتری قرار گرفته و حمایت شوند و یکی دیگر از راه‌هایی که برای تجلیل از چهره‌های قرآنی وجود دارد این است که این همایش در طول سال طی چندین نوبت و در قالب برنامه‌ها و همایش‌های مختلف انجام شود.
همایش تکریم چهره‌های قرآنی ظرفیت برگزاری در مناسبت‌های مختلف را دارد
وی ادامه داد: همایش تکریم چهره‌های قرآنی کشور ظرفیت آن را دارد که در مناسبت‌های مختلف مذهبی برگزار شود اما برگزاری چنین همایشی برای چندین‌بار در سال از سوی سازمان دارالقرآن‌الکریم بی‌شک سختی‌های زیادی برای سازمان خواهد داشت که در این زمینه لازم است سایر سازمان‌ها و دستگاه‌های قرآنی کشور نیز مساعدت نموده و این همایش را در چندین نوبت و به منظور تجلیل از اساتید پیشکسوت قرآنی در مناطق محروم و دورافتاده برگزار کنند.
این استاد قرآنی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوی این نکته که برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی تأثیر بسزایی در جذب نوجوانان و جوانان به فعالیت‌های قرآنی خواهد داشت، ادامه داد: نوجوانان و جوانانی که به تازگی قصد ورود به وادی گسترده قرآن کریم را دارند، با مشاهده همایش تکریم چهره‌های قرآنی که از اساتید و فعالان قرآنی تجلیل می‌کند احساس می‌کنند که چشم‌ها و نگاه‌هایی هستند که به مسائل قرآنی توجه داشته باشد و همین مسئله عامل ایجاد شوق و انگیزه برای انجام فعالیت‌های قرآنی می‌شود.
کودکان و نوجوانان مستعد قرآنی نیز به عنوان الگوهای قرآنی معرفی شوند
محمدی‌فروزان‌فر در ادامه یادآور شد: بخش دیگری از همایش تکریم چهره‌های قرآنی را نیز می‌توان به معرفی و تجلیل کودکان و نوجوانان مستعد و فعال قرآنی اختصاص داد به این صورت که اگر کودکان و نوجوانانی در کشور وجود دارند که با وجود سن کم، حافظ و قاری قرآن هستند و فعالیت‌های خوبی در این حوزه انجام می‌دهند از طریق همایش به عنوان الگوهای قرآنی معرفی شوند و این افراد عامل تشویق سایرین شوند.
پیشکسوت قرآنی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدام ارزشمندی که از سوی سازمان دارالقرآن‌الکریم به منظور تکریم چهره‌های قرآنی آغاز شده و امسال هفتمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد، گفت: در کنار برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی لازم است که یک انسجامی در فعالیت‌های قرآنی کشور ایجاد شود.
وی با بیان اینکه برای رفع مشکلات و نواقصی که در فعالیت‌های قرآنی کشور وجود دارد تمامی سازمان‌ها و دستگاه‌ها باید با هم متحد باشند، اظهار کرد: توسعه و گسترش فعالیت‌های قرآنی در کشور نیازمند انسجام و یکپارچگی تمامی سازمان‌ها و دستگاه‌های قرآنی در قالب یک مرکز واحد بوده و تا زمانی که این اتفاق نیفتد نواقص موجود در فعالیت‌های قرآنی نیز رفع نخواهد شد.
یادآور می‌شود، هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی کشور، پنج‌شنبه 26 بهمن، به منظور تجلیل از 34 پیشکسوت و چهره برتر قرآنی با حضور مسئولان کشوری در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار خواهد شد.


استادحسن رضائیان:
برگزاری همایش تکریم اقدام بسیار ارزشمندی برای تشویق چهره‌های قرآنی است
یک استاد پیشکسوت قرآنی که در هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی تجلیل خواهد شد، عنوان کرد: برگزاری این همایش اقدام بسیار ارزشمندی برای تشویق چهره‌های قرآنی است و این همایش موجب می‌شود تا قاریان و حافظان قرآن کریم احساس کنند که فعالیت آنان مورد توجه و حمایت مسئولان قرار گرفته و هرچند که از طرف دولت تشویق و حمایت نمی‌شوند اما سازمان دارالقرآن‌الکریم به صورت خودجوش از آنها حمایت می‌کند.
حسن رضائیان، استاد پیشکسوت قرآنی که در هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی تجلیل خواهد شد فعالیت قرآنی خود را از 7 سالگی آغاز کرده و از سن 14 سالگی تلاوت قرآن را به شکل کلاسیک دنبال می‌کند و هم‌اکنون بیش از 40 سال است که اهتمام ویژه‌ای به برگزاری جلسات قرآنی دارد.
این استاد پیشکسوت قرآنی مقام اول مسابقات قرآن کشورهای اسلامی در سال 68 که در حسینیه ارشاد برگزار شد را در کارنامه خود دارد و با شرکت در مسابقات قرآن آفریقای جنوبی در سال 1999 نیز رتبه اول را کسب کرده و طی سال‌های متمادی فعالیت‌های قرآنی متعددی در کشورهای اسلامی داشته و به عنوان نماینده ایران در فعالیت‌های قرآنی و تبلیغی سایر کشورها حضور داشته است.
سازمان دارالقرآن‌الکریم به صورت خودجوش از پیشکسوتان قرآنی تجلیل می‌کند
وی در این بخش از سخنان خود با تأکید بر لزوم حمایت از پیشکسوتان و فعالان قرآنی، عنوان کرد: چندسالی است که با برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی، حرکت‌هایی به منظور حمایت از پیشکسوتان و اساتید قرآنی آغاز شده که بی‌شک این همایش‌ها بی‌نتیجه نبوده و ثمرات بسیاری را به همراه خواهد داشت؛ اما تا پیش از برگزاری این همایش‌ هیچ اقدامی در جهت حمایت از چهره‌های قرآنی کشور وجود نداشته است و سازمان دارالقرآ‌ن الکریم به صورت خودجوش وارد این عرصه شده است.
این استاد پیشکسوت قرآنی در ادامه یادآور شد: هرچند که برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی به دلیل توجه به اساتید و پیشکسوتان قرآنی از اهمیت بالایی برخوردار است اما، باید توجه خاصی به اساتید صورت گیرد و تکریم چهره های قرآنی در حد ارائه لوح تقدیر نباشد.
رضائیان با عنوان این مطلب که تاکنون هیچ حمایتی که از سوی دولت در جهت تکریم چهره‌های قرآنی باشد، ندیده‌ایم، ادامه داد: به هر حال پیشکسوتان قرآنی از دولت انتظار حمایت‌های مادی و معنوی دارند و دولت در این زمینه باید اقدامات اساسی را انجام دهد و مسئولان کشوری باید بر این مسئله واقف باشند که پیشکسوتان قرآنی که 40 سال است در زمینه فعالیت‌های قرآنی زحمت کشیده‌ و شاگردانی تربیت کرده‌اند که هر یک از این شاگردان فعالیت‌های قرآنی خود را در سرتاسر ایران دنبال می‌کنند، حداقل باید از نظر اقتصادی تأمین باشند تا بتوانند با دلگرمی بیشتری به فعالیت‌های قرآنی خود ادامه دهند.
تمامی فعالیت‌های قرآنی قاریان در تهران زیر نظر یک یا دو کانون قرآنی دنبال شود
وی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان مشکلات و آسیب‌هایی که در حوزه فعالیت‌های قرآنی کشور وجود دارد پرداخت و گفت: یکی از مشکلاتی که در حوزه فعالیت‌های قرآنی کشور به چشم می‌خورد تعدد کانون‌های قرآنی است در صورتی که تمامی فعالیت‌های قرآنی در سطح تهران باید زیر نظر فقط دو کانون قرآنی دنبال شود و تمامی قاریان و حافظان قرآن با هماهنگی یک یا دو کانون قرآنی در سطح کشور به فعالیت‌های خود بپردازند و البته در این صورت است که سطح کیفی فعالیت‌ها ارتقا یافته و شاهد حضور کیفی قاریان در مسابقات قرآن سراسری و بین‌المللی خواهیم بود.
این استاد قرآنی با یادآوری اینکه قاریان ما باید با هم هماهنگ باشند و یک اتحادیه‌ای نیز برای فعالیت قاریان ممتاز و بین‌المللی تشکیل شود، عنوان کرد: باید تمهیداتی اندیشیده شود که با تشکیل یک اتحادیه برای قاریان قرآن، به مشکلات آنان بیشتر رسیدگی شود و با قرار دادن یک قاری بین‌المللی در رأس امور این اتحادیه، علاوه بر مشکلاتی که ممکن است در فعالیت‌های آموزشی آنان وجود داشته باشد، مشکلات مالی و معیشتی آنان نیز حل شود.
وی با عنوان این مطلب که مدیران و روسای سازمان‌ها و دستگاه‌های قرآنی باید از سوی قاریان و حافظان که زحمات زیادی برای گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه کشیده‌اند، دنبال شود، ادامه داد: سازمان دارالقرآن‌الکریم از جمله دستگاه‌هایی است که مدیریت آن را اساتید بین‌المللی قرآنی بر عهده دارند که البته این اتفاق در سایر دستگاه‌ها و نهادها نیز باید رخ دهد و به عبارتی تمامی دستگاه‌هایی که فعالیتی در حوزه قرآن دارند از سوی قاریان و حافظان بین‌المللی قرآن اداره شوند.
رضائیان با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که در زمینه فعالیت‌های قرآنی به چشم می‌خورد این است که به وضعیت زندگی قاریان بین‌المللی رسیدگی نمی‌شود، افزود: باید یک نگاه ویژه به قاریان بین‌المللی وجود داشته باشد تا همین امر موجب شود که سایر افرادی که قصد ورود در حوزه فعالیت‌های قرآنی دارند برای ورود به این حوزه تشویق شده و انگیزه بیشتری برای حضور در محافل و مراسم قرآنی پیدا کنند.
یادآور می‌شود، هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی کشور، پنج‌شنبه 26 بهمن، به منظور تجلیل از 34 پیشکسوت و چهره برتر قرآنی با حضور مسئولان کشوری در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار خواهد شد.


استاد نگار چهل‌امیرانی:
همایش تکریم چهره‌های قرآنی ظرفیت برگزاری در سطح وسیع‌تر را نیز دارد
یک استاد پیشکسوت قرآنی اظهار کرد: همایش تکریم چهره‌های قرآنی که هرساله به همت سازمان دارالقرآن‌الکریم برگزار می‌شود ظرفیت برگزاری در سطح وسیع‌تر از این را دارد و می‌تواند به معرفی فعالان قرآنی در مناطق محروم و دورافتاده، خانواده‌های موفق در تربیت قرآنی فرزندان و حتی مولفان برتر در حوزه آموزش قرآن بپردازد.
نگار چهل‌امیرانی، استاد پیشکسوت قرآنی از استان زنجان که در هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی کشور تجلیل خواهد شد، بازنشسته آموزش و پرورش است و در طول خدمت خود در نظام تعلیم و تربیت، به تدریس دروس قرآن و معارف اسلامی پرداخته است و تدریس قرآن در کلاس‌های رسمی و کلاس‌های فوق‌برنامه مدارس همواره جزو علاقه‌مندی‌های این استاد قرآنی بوده است.
چهل‌امیرانی شروع فعالیت‌های قرآنی خود را از سال 58 با آموزش قرآن در مساجد دانست و گفت: پس از چند سال وقفه، از سال 68 تاکنون فعالیت‌های مستمری در زمینه آموزش قرآن داشته‌ام و از آن سال‌ها تاکنون فعالیت‌های آموزشی خود را در روخوانی و روان‌خوانی قرآن، تجوید، مفاهیم و تربیت مربی قرآن دنبال کرده‌ام و همچنین در کنار این فعالیت‌ها، همکاری‌هایی نیز با سازمان دارالقرآن‌الکریم، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها و دیگر دستگاه‌های فرهنگی و قرآنی کشور داشته‌ام که خروجی این فعالیت‌ها، قرآن‌آموزان و قاریان و مربیان قرآنی هستند که هم‌اکنون بسیاری از آنان از فعالان قرآنی به شمار می‌آیند.
وی در این بخش از سخنان خود با اشاره به اهمیت برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی کشور، اظهار کرد: هرچند که برگزاری این همایش به این دلیل که یادی از پیشکسوتان و اساتید قرآنی می‌کند از اهمیت بالایی برخوردار است اما اعتقادم بر این است که اگر چهره‌های قرآنی ما تکریم هم نشوند باز هم کار خود را با عشق و علاقه به ساحت قرآن انجام می‌دهند و اینطور نیست که اگر مورد توجه نباشند در حرکتشان سستی ایجاد شود.
چهل‌‌امیرانی با بیان اینکه در کنار برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی باید اقداماتی نیز در جهت رفع کمبودهای جامعه در زمینه قرآن صورت گیرد، ادامه داد: پیروزی انقلاب اسلامی ما به برکت بازگشت به قرآن بود و بی‌شک هر جا که یک پیروزی نصیب ما شده به برکت قرآن بوده است و اگر جایی نیز کاستی و نقصی داشته‌ایم باید اذعان کنیم که دلیل آن دوری از قرآن بوده است و بی‌شک باید یک سعی و تلاش همگانی و یک برنامه‌ریزی جدی داشته باشیم تا بتوانیم بهتر از گذشته به جلو حرکت کنیم و قرآن را در زندگی افراد جامعه وارد کنیم.
همایش تکریم چهره‌های قرآنی برای قرآن و در خدمت قرآن است
این استاد پیشکسوت قرآنی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه همایش تکریم چهره‌های قرآنی از این جهت اهمیت دارد که برای قرآن و در خدمت قرآن است، افزود: این همایش ظرفیت آن را دارد که حتی در سطح وسیع‌تری برگزار شود و به شناسایی و معرفی افرادی بپردازد که در مناطق دورافتاده و محروم کشور مشغول انجام فعالیت‌های قرآنی بوده و با امکانات کمی که در اختیار دارند به آموزش قرآن برای قر‌آن‌آموزان می‌پردازند و در این مسیر نیز هیچ انتظاری از هیچکس ندارند.
وی یادآور شد: در مناطق دورافتاده و محروم کشور شاهد فعالیت اساتید و فعالانی هستیم که ممکن است حتی برای کسی نیز شناخته شده نباشند و هیچ توجهی به آنان نشود که البته همایش تکریم چهره‌های قرآنی که مورد توجه مسئولان و فعالان قرآنی کشور است، می‌توانند از ظرفیت خود برای معرفی این اساتید و چهره‌های ناشناخته قرآنی استفاده کند و چهره‌های جدید را به جامعه معرفی کند؛ هرچند که این افراد هیچ انتظاری ندارند و خالصانه تمام زندگی خود را در خدمت قرآن قرار داده‌اند.
خانواده‌های موفق در تربیت قرآنی فرزندان، از طریق همایش تکریم چهره‌های قرآنی معرفی شوند
مدرس قرآن کریم که سابقه‌ای بیش از 30 سال در امر آموزش قرآن دارد، به ارائه پیشنهادات و راهکارهایی به منظور برگزاری هر چه بهتر همایش تکریم چهره‌های قرآنی پرداخت و گفت: به دلیل اهمیت نقش خانواده و پدران و مادران در تربیت فرزندان قرآنی و تشویق کودکان و نوجوانان به فعالیت‌های قرآنی، همایش تکریم چهره‌های قرآنی می‌تواند از سال‌های آینده بخشی از برنامه خود را به معرفی الگوهای مناسب تربیت قرآنی اختصاص دهد و در این بخش خانواده‌های موفق در تربیت فرزندان قرآنی را معرفی و از آنان تجلیل کند تا این امر سبب تشویق سایر خانواده‌ها به انجام فعالیت‌های قرآنی شده و در نهایت تربیت قرآنی نسل آینده را در پی داشته باشد.
وی با یادآوری اینکه هرساله با برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی می‌توان چند خانواده موفق در زمینه تربیت قرآنی فرزندان را به جامعه معرفی کرد، اظهار کرد: برای انتخاب خانواده‌های موفق قرآنی باید به دنبال خانواده‌هایی رفت که فرزندان سالمی را تحویل جامعه داده‌اند؛ فرزندانی که جامعه از آنان بهره برده‌ و تمامی موفقیت این فرزندان به دلیل انس با قرآن بوده است.
همایش تکریم چهره‌های قرآنی می‌تواند به معرفی مولفان موفق در زمینه تألیفات قرآنی بپردازد
چهل‌امیرانی معرفی مولفان موفق و فعال در زمینه تألیفات قرآنی را از دیگر اقداماتی دانست که می‌تواند از سال‌های آینده در همایش تکریم چهره‌های قرآنی مورد توجه قرار گیرد و ادامه داد: مسئولان برگزارکننده همایش تکریم چهره‌های قرآنی می‌توانند در کنار معرفی پیشکسوتان و اساتید قرآنی و حائزان رتبه‌های مسابقات بین‌المللی و کشوری قرآن به معرفی مولفان و فعالانی بپردازند که در زمینه آموزش‌های قرآنی به ارائه راهکارهای جدید و عملیاتی پرداخته‌اند و به نوعی یک تحول بنیادین در امر همگانی کردن قرآن و رشد توجه به قرآن در جامعه ایجاد کرده‌اند.
وی با یادآوری اینکه در حال حاضر در حوزه فعالیت‌های قرآنی روبه جلو هستیم، گفت: هرچند که در زمینه فعالیت‌های قرآنی رو به جلو حرکت می‌کنیم اما با توجه به حقیقت قرآن، وضعیت ما هنوز مطلوبیت لازم را ندارد و هرچند که نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که در این زمینه باید شرایط کاملا ایده‌ال داشته باشیم اما به هر حال باید به یک وضعیت مطلوب در این حوزه برسیم و این امر نیز مستلزم یک برنامه‌ریزی شفاف راجع به فعالیت‌های قرآنی در کشور است که البته برای برنامه‌ریزی نیازمند هدف هستیم و در هدف‌گذاری هم هیچ مشکلی نداریم، به این دلیل که یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری جامعه قرآنی بوده است و همین امر می‌تواند به عنوان هدف جامعه قرآنی در برنامه‌ریزی‌ها در نظر گرفته شود.
این استاد پیشکسوت قرآنی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به پتانسیل عظیمی که برای انجام فعالیت‌های قرآنی در مساجد وجود دارد، گفت: ما اگر بتوانیم قرآن، مسجد و نماز را به هم وصل کنیم اقدام ارزشمندی در جهت توسعه فضای قرآنی در کشور ایجاد کرده‌ایم و این در حالی است که هم‌اکنون مساجد ما هرچند که از پتانسیل بالایی برای انجام فعالیت‌های قرآنی برخوردارند اما فعالیت‌ قرآن در مساجد تنها محدود به تلاوت قرآن در وقت نماز ظهر و عصر شده که البته هرچند این هم جای شکر دارد اما باید بتوانیم از این ظرفیت بهترین بهره را ببریم و جلسات مستمر قرآنی را در مساجد برگزار کرده و همچنین، بخش عمده‌ای از فعالیت‌های آموزش قرآن را از طریق مساجد دنبال کنیم.
یادآور می‌شود، هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی کشور، پنج‌شنبه 26 بهمن، به منظور تجلیل از 34 پیشکسوت و چهره برتر قرآنی با حضور مسئولان کشوری در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار خواهد شد.

جناب آقای حسین معتمدی:
همایش تکریم چهره‌های قرآنی توجه همگان را به جامعه قرآنی کشور معطوف می‌کند
دارای مقام نخست در رشته حفظ مسابقات قرآن سال 90 که در هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی تجلیل خواهد شد گفت: برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی به این دلیل که توجه همگان را به جامعه قرآنی معطوف می‌کند بسیار ارزشمند است و بهتر است که این همایش طی سال‌های آینده در سطح وسیع‌تر و با حمایت بیشتر دولت برگزار شود.
حسین معتمدی، حافظ کل قرآن کریم از استان اصفهان که در بخش حائزان رتبه‌های برتر مسابقات قرآن هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی تجلیل خواهد شد، 26 سال دارد و فعالیت قرآنی خود را از 10 سالگی آغاز کرده است، این حافظ قرآن، حفظ و قرائت قرآن را به شکل تخصصی دنبال کرده و طی سال‌های متمادی در رشته حفظ 10 جزء و 20 جزء مقام اول را کسب کرده و در مسابقات قرآن که سال 90 در لرستان برگزار شد برای نخستین بار با حضور در رشته حفظ کل، مقام نخست این رشته را کسب کرده است.
حسین معتمدی که مقام نخست رشته حفظ مسابقات سراسری قرآن در سال 90 را کسب کرده است با اشاره به برگزاری هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی کشور، اظهار کرد: اصل برگزاری این همایش بسیار خوب و ارزشمند است و به این دلیل که توجه همگان را به جامعه قرآنی معطوف می‌کند بسیار ارزشمند بوده و جای تقدیر دارد اما اگر یک ورزشکار را با یک شخصیت قرآنی که تجلیل می‌شود مقاسیه کنیم، درمی‌یابیم که هنوز تا وضعیت مطلوب فاصله داریم و بی‌شک تکریمی که از یک ورزشکار می‌شود با تکریمی که از یک چهره قرآنی می‌شود تفاوت زیادی دارد که البته اگر بخواهیم جوانان ما قرآنی باشند و به سمت قرآن بروند باید توجه بیشتری به جامعه قرآنی داشته باشیم.
وی با اشاره به تأثیر همایش تکریم چهره‌های قرآنی در ایجاد فضای قرآنی در سطح جامعه و تشویق نوجوانان و جوانان به انجام فعالیت‌های قرآنی و ورود در حوزه قرائت و حفظ قرآن کریم، عنوان کرد: در کنار برگزاری چنین همایش‌هایی، بهتر است که اقداماتی نیز در جهت حمایت‌های شغلی از فعالان قرآنی و حائزان رتبه‌های مسابقات سراسری و بین‌المللی صورت گیرد و علاوه بر سازمان دارالقرآن‌الکریم، سایر سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی و قرآنی کشور نیز در این عرصه ورود پیدا کرده و زمینه تربیت قرآن‌آموزان را از سوی فعالان و چهره‌های برتر قرآنی فراهم کنند.
تمامی سازمان‌ها و نهادهای قرآنی در کنار سازمان دارالقرآن‌الکریم به حمایت از چهره‌های قرآنی بپردازند
این حافظ کل قرآن کریم، با یادآوری اینکه از چهره‌های قرآنی که در مسابقات کشوری و بین‌المللی قرآن حائز رتبه می‌شوند باید در زمینه‌های قرآنی استفاده شود، گفت: سازمان‌ها و دستگاه‌های قرآنی که امکان حمایت از چهره‌های قرآنی را دارند، امکان تربیت حافظان و قاریان توسط این چهره‌های قرآنی فراهم کنند و به طور مثال با دادن بودجه و فضای لازم، تربیت 10 یا 100 قرآن‌آموز را به عهده یک چهره قرآنی که تاکنون در رشته مورد نظر خود موفق عمل کرده، واگذار کنند.
معتمدی با بیان اینکه چهره‌های برتر قرآنی کشور نباید صرف کار اداری در دستگاه‌ها و نهادهای قرآنی شوند، گفت: بهترین راه حمایت از چهره‌ها و فعالان قرآنی کشور، بهره‌گیری از ظرفیت و توانمندی آنان در موسسات معتبر قرآنی است، به طور مثال هر یک از چهره‌های قرآنی که در مسابقات قرآن رتبه‌ای را کسب کرده‌اند در یک موسسه قرآنی به کار گرفته شوند و تمامی امور مربوط به آموزش قرآن در آن موسسه به عهده این شخص گذاشته شود و در نهایت از آنان خواسته شود که به عنوان نمونه برای امسال باید 10 حافظ کشوری یا بین‌المللی تربیت کند.
سازمان دارالقرآ‌ن‌الکریم زحمات بسیاری را برای برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی متحمل شده است
وی در بخش دیگری از سخنان خود با عنوان این مطلب که مدیران سازمان دارالقرآن‌الکریم به عنوان متولیان برگزاری همایش تکریم چهره‌های قرآنی زحمات بسیاری را برای برگزاری این همایش متحمل می‌شوند، ادامه داد: علاوه بر برگزاری این همایش از سوی سازمان دارالقرآن‌الکریم، مناسب است که دولت نیز حمایت ویژه‌ای از چهره‌های قرآنی و اساتید و پیشکسوتان قرآنی داشته باشد و به طور مثال دفتر ریاست جمهوری هرساله مراسم باشکوهی را به منظور تکریم اساتید و چهره‌های قرآنی داشته باشد و در کنار برگزاری چنین همایش‌هایی، حمایت‌های مادی و معنوی نیز از فعالان قرآنی انجام دهد.
حافظ کل قرآن کریم بخش دیگری از سخنان خود را به بیان کمبودها و کاستی‌ها در حوزه فعالیت‌های قرآنی اختصاص داد و گفت: با توجه به اجرای طرح نهضت ملی حفظ قرآن کریم که هم‌اکنون از سوی سازمان‌ها و نهادهای قرآنی کشور در جهت تحقق مطالبات مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن کریم در کشور در حال انجام است، اما هنوز در بسیاری از شهرستان‌ها با کمبود قاریان و حافظان قرآن روبه‌رو هستیم و تنها در برخی از استان‌ها مانند تهران، مشهد و قم قاریان درجه یک داریم که این اساتید قوی باید در کل کشور پخش شوند و با مراجعه به شهرستان‌های مختلف، مشکل نبود اساتید و مربیان قرآنی را رفع کنند تا از این طریق طرح نهضت ملی حفظ قرآن کریم که از سوی سازمان دارالقرآن‌الکریم، سازمان اوقاف و امور خیریه و ... دنبال می‌شود، خروجی بهتری داشته باشد.
دولت حمایت‌های ویژه از جامعه قرآنی کشور داشته باشد
وی با اشاره به اهمیت برگزاری دوره‌های آموزشی قرائت و حفظ قرآن در تمامی استان‌ها و شهرستان‌ها، گفت: دولت باید حمایت‌های ویژه‌ای از جامعه قرآنی داشته باشد و با اختصاص بودجه و امکانات لازم، شرایط حضور اساتید و پیشکسوتان قرآنی در سایر استان‌ها و شهرستان‌های محروم را نیز فراهم کند و سازمان دارالقرآن‌الکریم نیز که هم‌اکنون در حال انجام اقدامات خوبی از جمله برگزاری دوره‌های تربیت مربی و ... در استان‌ها است با دریافت بودجه‌های لازم، این برنامه‌های خود را با جدیت بیشتری دنبال کند.
معتمدی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه حافظان و قاریان ممتاز و بین‌المللی کشورمان نیز آنطور که شایسته است مورد حمایت دولت قرار نمی‌گیرند، اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید از این چهره‌های قرآنی به منظور تربیت حافظان و قاریان استفاده کند و به طور مثال با حمایت‌هایی که در جهت راه‌اندازی موسسات قرآنی از سوی حافظان و قاریان ممتاز و بین‌المللی دارد امکان تربیت حافظان و قاریان نوجوان و جوان را فراهم کند.
یادآور می‌شود، هفتمین همایش تکریم چهره‌های قرآنی کشور، پنج‌شنبه 26 بهمن، به منظور تجلیل از 34 پیشکسوت و چهره برتر قرآنی با حضور مسئولان کشوری در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار خواهد شد.

 

منبع: سایت سازمان دارالقرآن الکریم