طرح طلیعه حكمت

بسم الله الرحمن الرحیم

طرح طلیعه حکمت

مقدمه

کتاب گرانسنگ نهج­البلاغه بعد از قرآن بزرگترین دستور زندگی مادی و معنوی و بالاترین کتاب رهایی­بخش بشر است.1 نهج البلاغه نه تنها براى شيعه بلكه براى هر كس كه غير معاند باشد، كتاب با عظمت و بزرگى است2، از این روست که این کتاب را مافوق کلام بشر و مادون کلام خداوند نامیده­اند.

مرکز قرآن و عترت حوزه­های علمیه، افتخار دارد تا در راستای انس با این کتاب شریف گامی هر چند کوچک برداشته و طرح «طلیعه حکمت» را ارائه نماید.

این طرح به دو صورت فردی و گروهی قابل اجرا می­باشد. با اجرای این طرح  بصورت  فردی، روزانه حدود 1 صفحه از ترجمه نهج­البلاغه قرائت شده و هر ختم نهج­البلاغه در 365 روز واقع می­شود و در صورت اجرای جمعی و گروهی چنانچه دفتر طلیعه حکمت میان 356 نفر توزیع شود، هر روز یک ختم نهج­البلاغه و پس از یک سال، 365 ختم نهج­البلاغه واقع خواهد شد.

پیشنهاد می­شود شرکت­کنندگانی که با ظرائف و لطائف زبان عرب آشنا هستند از قرائت متن عربی و زیباییهای کلام پر جاذبه امیر مومنان علی علیه­السلام بهره­مند شوند.

 

 

1.گزیده­ای از بیانات امام خمینی (ره)، اردیبهشت 1360

2. از بیانات حضرت آیت الله بهجت (ره)

لازم به ذکر است که نهج­البلاغه دارای نسخه­های مختلفی است که گاه در شماره خطبه­ها، نامه­هاو حکمت­ها با یکدیگر متفاوتند؛ با عنایت به اینکه ترجمه «مرحوم استاد دشتی» در دسترس عموم جامعه است، تقسیمات 365 گانه دفتر طلیعه حکمت بر مبنای این ترجمه است، که البته از نظر شماره خطبه­ها، نامه­ها و حکمت­ها با موارد ذیل منطبق است:

.ترجمه مرحوم علامه جعفری رحمه الله

.ترجمه آیت الله مکارم شیرازی مد ظله­العالی

. ترجمه مرحوم سید جعفر شهیدی رحمه الله

از عموم شرکت­کنندگان در این طرح نورانی دعوت می­شود تا در صورتی که در فهم عبارتی از کلام امام علیه­السلام با مشکلی روبرو شدند به کتاب «پیام امام» که شرح روان فارسی حضرت آیت الله مکارم شیرازی بر نهج­البلاغه است مراجعه نمایند.