احکام قرآنی

 

 

1- پرسش: در خصوص قرآن و نحوه حفظ حرمت كتاب قرآن رعايت چه نكاتي ضروري است؟ و آيا گذاشتن كتب علمي بر روي قرآن اشكال دارد؟ آيا حمل قرآن با نايلون دستي يا داخل ساك دستي جايز است؟

پاسخ: رعايت احترام قرآن مجيد لازم است و از هر كاري كه در عرف توهين محسوب شود بايد اجتناب نمود بنابراين سعي كنيد كه قرآن بر روي ساير كتب قرار گيرد تا در نظر عرف توهين به حساب نيايد امّا حمل آن در ساك دستي و امثال آن مانعي ندارد.

 

2- پرسش: قرآنها و كتب ادعيه اي كه كهنه و فرسوده شده باشند و قابل استفاده نباشند را چه بايد كرد؟

پاسخ : اگر پاره شده و قابل استفاده نيست مي توانند در رودخانه بريزند يا در زير خاك پاك دفن كنند تا پوسيده شود.

 

3- پرسش: اينجانب مي توانم عربي بخوانم ولي معناي آن را درك نمي كنم، وليكن انگليسي را به خوبي متوجه مي شوم، بر اساس حديث نبوي كه «هر كس يك آيه از قرآن در ماه رمضان بخواند مانند خواندن تمام قرآن است» آيا اگر به انگليسي هم خوانده شود همين طور است؟

پاسخ: ثواب قرائت قرآن منوط به درك معناي آن نيست، اگر چه خوب است سعي شود تا معني آن را درك نمايد تا از ارشاد و علوم آن بهره مند گردد. (استفتائات حضرت امام(ره)، ج3، ص624)

 

4- پرسش: آيا براي بجا آوردن سجده واجب قرآن بايد نيت كرد و رو به قبله آنرا بجا آورد؟

پاسخ: براي بجا آوردن سجده واجب قرآن لازم است نيت نموده سر را بر چيزي كه سجده بر آن صحيح است مثل مهر و سنگ و ... گذاشت ولي طهارت بدن و لباس و وضو داشتن و رو به قبله بودن شرط نيت و نيز براي خانم ها در اين سجده رعايت حجاب در نماز لازم نيست. (ر.ك، تحرير الوسيله، ج1، ص178 م6)

 

5- پرسش: هنگامي كه شخصي از خيابان رد مي شود و از بلندگو مسجد يا راديو آيه سجده دار واجبي به گوشش برسد چه بايد بكند؟

پاسخ: به نظر بسياري از فقها در مورد سؤال بنابر احتياط واجب بايد سجده نمايد البته لازم نيست سجده را در وسط خيابان انجام دهد بلكه در محلي كه مناسب است سجده را بجا مي آورد. البته بعضي از فقها مي فرمايند اگر از نوار آيه سجده شنيده شود سجده واجب نمي باشد. مطابق نظر مرجع تقليد خود عمل نماييد. (ر.ك، تحرير الوسيله ج1، ص177 م4)

 

6- پرسش: ذكر سجده آيه سجده دار چيست؟ زمان اداي سجده واجب حين آيه است يا بعد از آيه؟

پاسخ: پس از شنيدن آيه سجده بايد به سجده رفت و هر ذكري بگوئيد مانعي ندارد ولي ذكري كه بهتر است بگويد: لا اله الا الله حقاً حقاً لا اله الا الله ايمانأ و تصديقاً لا اله الا الله عبوديهً و رّقاً سجدتُ لك يا ربّ تعبدأ ورقاً لا مستنكفاً و لا مستكبراً بل انا عبدٌ ذليلٌ ضعيفٌ خائفٌ مستجيرٌ. پس از خواندن آيه سجده بايد قرائت قرآن را قطع نمود و سجده را انجام داد و سپس به قرائت ادامه داد. (توضيح المسائل دوازده مرجع، م1099)

 

7- پرسش: اگر ترجمه آيات سجده دار را بخوانيم هم واجب سجده نمود يا خير؟

پاسخ: فقط زماني كه متن عربي خوانده شود و يا شنيده شود سجده واجب است (ر.ك، تحرير الوسيله،ج1، ص177 م4)

 

8- پرسش: آيا در هنگام عذر شرعي دست زدن به جلد قرآن و يا صفحات آن حرام است يا خير؟

پاسخ: دست زدن به جلد قرآن و سفيدي كاغذ آن مكروه است و لمس نوشته آن حرام است. (ر.ك، تحرير الوسيله، ج1، ص52)

 

9- پرسش: آيا هنگام قاعدگي خواندن قرآن جايز است؟

پاسخ: خواندن قرآن در اين حال مكروه است يعني ثواب كمتري دارد. (ر.ك، تحرير الوسيله، ج1، ص56 م16)

 

10- پرسش: به همراه داشتن اسماء خداوند و پيامبران و آياتي از قرآن چه به صورت پلاك و گردن بند و چه به صورت كاغذ يا نوشته هنگام ورود به سرويسهاي بهداشتي چه حكمي دارد؟

پاسخ: اگر در پوشش باشد كه با بدن بدون وضو، تماس نداشته باشد همراه بودن آن در فرض سؤال حرام نيست. (ر.ك، تحرير الوسيله، ج1، ص32)

 

11- پرسش: كاغذي كه بر آن نام خدا نوشته شده در صورتي كه بخواهيم دور بيندازيم اگر نام خدا را با قلم خط بزنيم كه اصلاً مشخص نباشد و دور بيندازيم آيا مرتكب گناه شده ايم؟

پاسخ: در صورتي كه نام خداوند متعال و حروف آن معلوم نباشد اشكال ندارد(ر.ك، تحرير الوسيله، ج1، ص3)[1]

* پرسش و پاسخ‌های فوق برگرفته از نرم افزار پاسخ مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات می‌باشد.1- معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:

 امام خمینی ره، چل حدیث، نشر موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، حدیث 32

ملا احمد نراقی، معراج السعاده، انتشارات دهقان ص 72- 79